Když návštěvník nemůže do muzea podruhé, musí také podruhé muzeum k návštěvníkovi

24. prosince 2020

Vážení přátelé,

rád bych poděkoval všem našim příznivcům a obzvláště pak čtenářům našeho vlastivědného seriálu za věrnost, kterou nám zachovali i v době uzavření muzea. Děkujeme za Vaše reakce na facebooku, v e-mailech i telefonátech; jejich četnost nás velmi mile překvapila. Z různých reakcí vznikly zajímavé podněty k dalšímu rozpracování témat či k vytvoření informačních tabulí pro některá přírodovědně či historicky významná místa.

Druhá řada seriálu končí. Na Vánoce se však sluší obdarovávat, a proto aby nebyli naši příznivci smutní, dostanou od nás muzejníků dárek. Od začátku roku budeme s kolegy a dalšími hosty natáčet rozhovory ve formě podcastů a zveřejňovat je na našem webu a facebooku. Půjde o rozhovory nad rozličnými tématy: zajímavostmi z říše přírody a příběhy z historie regionu. Rozhovory doplníme také vzpomínkami pamětníků. Budeme rádi, když si je pustíte večer u krbu, během dne v práci nebo třeba při jízdě automobilem. Ať už budete jakkoliv vzdáleni, Vaše zamilované Jesenicko se v nich vždy vynoří přímo u Vás.

Za všechny pracovníky muzea Vám přeji klidné prožití svátků, užijte si pohodu, nemyslete na práci a starosti, a pokud pocítíte napětí či stres, uveďte v chod klasickou recepturu – připravte si voňavý čaj s medem, nachystejte si talířek cukroví, posaďte se do pohovky poblíž vánočního stromečku a pusťte si oblíbenou vánoční pohádku.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2021.

Pavel Rušar

13. října 2020

Nestihli jsme se ještě vzpamatovat z první vlny koronavirové nákazy a máme tu vlnu druhou. Po ní se k nám nesou nová opatření vlády, která zavírají – obdobně jako při vlně první – školy, restaurace, bary, divadla, hrady, zámky a také muzea. Dostát své vzdělávací a osvětové funkci, kterou nám ukládá zřizovací listina, musíme opět ve světle moderních technologií a internetu. Obnovujeme tedy oblíbenou webovou a facebookovou vlastivědnou sérii, u jejíhož názvu připojujeme pořadovou číslovku a doufáme, že ji nebudeme nuceni za pár měsíců měnit.

Každý všední den Vám, milým virtuálním návštěvníkům muzea, představíme krátký článek, který se bude dotýkat jesenické přírody, historie či kultury. Dočkáte se postřehů týkajících se vlastivědných zajímavostí, chybět nebudou osudy osobností více či méně významných, vyprávění o zajímavých místech, střípky ze života fauny i flóry a také z pohledu lidského života mimořádně dávné příběhy přírody neživé.

Přeji Vám příjemné počtení, které – jak věřím – Vám bude inspirací pro neméně příjemné procházky, neboť místa, se kterými se prostřednictvím našich textů seznámíte, zkrátka musíte navštívit. Podzim, říká se, je totiž v Jeseníkách pro procházky nejvhodnější.

Pavel Rušar

V ROCE 1946 JAKO PŘEDZVĚST DNŮ BUDOUCÍCH

13. listopadu 2020

22. DÍL:
„TOŤ PRAMEN ŘEKY MORAVY, KTERÁ SE NA SNĚŽNÍKU PRÝŠTÍ“

publikováno: 12. listopadu 2020

21. DÍL:
HOŘKÝ ŽIVOT
HORSKÝCH HOŘCŮ

publikováno: 11. listopadu 2020

20. DÍL:
TISÍC A JEDNA NOC
S DIGITÁLNÍM ARCHIVEM VMJ

autor: Markéta Kobierská

publikováno: 10. listopadu 2020

19. DÍL:
Z PÍSEČNÉ AŽ ZA OCEÁN.
NAPLNIL FRANZ MOHR SVŮJ AMERICKÝ SEN?

autor: Matěj Matela

NA ČERNÉM POTOCE

publikováno: 14. října 2020

Díl první: Červnový hukot na Černém potoce