Díl jednadvacátý: Velikonoční rozprava o vejcích a lidech
Díl jednadvacátý: Velikonoční rozprava o vejcích a lidech

Díl jednadvacátý: Velikonoční rozprava o vejcích a lidech

Publikováno 12. dubna 2020

K Velikonocům neodmyslitelně patří kraslice, tedy pomalovaná či obarvená slepičí vajíčka. V jejich zdobení vedou hospodyňky jakousi nepsanou soutěž. Mnohé z nich tráví dlouhé hodiny studiem originálních výtvarných technik či experimentováním s různými dekoračními nástroji. Vždyť ze slavné velikonoční říkanky „Hody hody doprovody...“ jasně vyplývá, že bílé vejce sice neurazí, ale ani příliš nepotěší... Ačkoliv se kreativitě při zdobení kraslic meze nekladou, dohromady není co objevovat – příroda už všechna Kolumbova vejce naťukla za nás. Vždyť na Zemi žije okolo 10 000 druhů ptáků, kteří snášejí vejce rozmanitých velikostí, tvarů i barev.

Hospodyni, která touží po největších vejcích, nelze než doporučit návštěvu pštrosí farmy. Pokud by se ovšem podobných megalomanek sešlo ve vesnici více, museli by koledníci jezdit s trakařem, neboť jedno pštrosí vejce může vážit i 1,5 kg. Zhruba na čtvrtinovou hmotnost se dostane hospodyně, která by se jala rozdávat vejce labutí. Co do velikosti vajec jsou labutě zřejmě tuzemskými rekordmankami, o čemž se mimochodem lze přesvědčit i v přírodovědné expozici našeho muzea. Takto lze udělat dojem obzvláště na ty koledníky, kteří se s labutěmi setkali dosud jen na pouti.

Hospodyňky by si při barvení vajec ušetřily spoustu práce, kdyby se daly na chov jihoamerických tinam. Jejich vejce jsou jednolitě zbarvená paletou nejrůznějších odstínů modré, fialové, zelené i hnědé. Koledníky z řad estétů by zase uspokojily třeba ornamenty na vejci australského lemčíka velkého. Na příkladu oologické sbírky (tj. sbírky vajec) našeho muzea se však můžete přesvědčit, že všelijak zbarvená vejce nejsou jen doménou exotického ptactva. Blankytně modrou snůšku najdete třeba v hnízdě pěvušky modré a strakatá vejce racka chechtavého se těm lemčíkovým podobají skoro jako vejce vejci.

Zbarvení ptačích vajec má pravděpodobně řadu biologických funkcí. Nejčastěji však jde o maskování před predátory. Ne náhodou jsou vejce ptáků hnízdících na zemi obvykle různě pigmentovaná, zatímco bílá vejce najdeme prakticky jen u dutinových druhů. Skoro se dá říct, že čistě bílá vejce jsou v přírodě spíše vzácností a pohrdnout jimi mohou jen nevděčníci. Ale vděku za sněhobílou kraslici se zřejmě, milé hospodyňky, nedočkáte... To už dřív kohout snese vejce!

Vojtěch Taraška


Soupis všech publikovaných dílů zde.
 
Fotografie
Hmotnost labutího vejce se pohybuje okolo 350 g a jedná se patrně o největší vejce, jaká můžeme najít u našich druhů ptáků. Foto: Oologická sbírka VMJ.
Vejce tinamy větší ze sbírky Museum Wiesbaden. Foto: Klaus Rassinger & Gerhard Cammerer, Museum Wiesbaden (CC BY-SA).
Modré vejce pěvušky modré. Foto: Oologická sbírka VMJ.
Vejce lemčíka velkého ze sbírky Museums Victoria. Foto: Museums Victoria (CC BY).
Rackové vytvářejí početné hnízdní kolonie a hnízda si staví přímo na zemi. Jejich vejce proto potřebují ochranné zbarvení. Foto: Oologická sbírka VMJ.
Puštík obecný hnízdí v dutinách stromů a jeho vejce bývají čistě bílá. Foto: Oologická sbírka VMJ.