Historická podsbírka

Sbírka původního městského muzea v Jeseníku byla od počátku tvořena jako mezioborová (všeobecného vlastivědného charakteru). K nejcennějším sbírkovým fondům dnes spadajícím do podsbírky Historie patřily doklady slezského lidového umění (např. početná kolekce obrázků malovaných na skle) a řemesel (sklo, porcelán, cín a jiné kovy), dále části místního kroje. Sbírku rovněž tvoří soubor portrétů významných osobností Jesenicka, předměty dokládající činnost jesenických cechů a řemesel, militaria a lovecké zbraně. Méně je zastoupen fond nábytku, zemědělského nářadí a předmětů denní potřeby. Sbírka obsahuje i poměrně rozsáhlý fond archiválií a map.

K nejcennější části sbírky patří památky na Vincenze Priessnitze, jeho působení, rodinu a obecně k vývoji lázní na Gräfenberku. Unikátní soubor tohoto fondu tvoří rozsáhlá knihovna vodoléčebné literatury původem z jesenických lázní z pozůstalosti po Johannu Ripperovi.

Aktuálně tvoří podsbírku více než 16.000 kusů předmětů.

V případě zájmu o badatelskou návštěvu kontaktujte kurátora podsbírky, Mgr. Jana Petráska.
Odkaz
Historická podsbírka