Digitální archiv

Za účelem zkvalitnění digitalizačních aktivit zakoupilo Vlastivědné muzeum Jesenicka v roce 2017 prvotřídní skener Epson Expression 12000XL s transparenční jednotkou pro digitalizaci skleněných negativů, což zavdalo podnět k systematické digitalizaci dvojrozměrných předmětů ve správě VMJ. Počínaje rokem 2018 bylo zahájeno vedení jednotné databáze skenovaných položek napříč podsbírkami, která slouží coby podklad pro prezentaci sbírkových předmětů online v prostředí eSbírek, do něhož VMJ vstoupilo v roce 2020.

Projekt

Vlastivědné muzeum Jesenicka získalo v roce dotaci na realizaci projektu „Pořízení vybavení pro digitalizaci sbírkových předmětů ve správě Vlastivědného muzea Jesenicka“. Cílem projektu je vytvoření podmínek pro zvýšení kvality a rozsahu digitalizace sbírkových (a částečně i nesbírkových) předmětů ve správě VMJ, které spočívá zejména v pořízení technického a softwarového vybavení pro fotodokumentaci trojrozměrných předmětů a skenovací techniky pro digitalizaci dvojrozměrných dokumentů ≥ A3. Prostřednictvím projektu tak dojde k digitální dokumentaci sbírkových předmětů formou fotodokumentace a skenování za využití technologií šetrných k životnímu prostředí, jehož výsledky budou veřejně publikovány na sbírkovém portálu eSbírky.

Projekt je realizován na základě Výzvy č. 0342/2024 – Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. v rámci Národního plánu obnovy – iniciativa Digitalizace kulturního a kreativního sektoru. Projektové aktivity probíhají v termínu od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 pod registračním číslem 0342000063.

Projekt bude realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury. Financováno Evropskou unií – Next Generation EU.

V současné době probíhá první fáze realizace projektu spočívající v pořízení potřebných digitalizačních technologií.

Parametry digitalizace 2D předloh

Digitalizace 2D předmětů je realizována ve sdílené laboratoři společenských věd v objektu depozitářů VMJ na ulici Beskydská v Jeseníku. Skenovacím zařízením je Epson Expression 12000XL formátu A3 s transparenční jednotkou; skenovacím programem zajišťujícím možnost nastavení vstupního i výstupního formátu a ovládání transparenční jednotky je SilverFast Ai IT8. Post-processing výstupů je zajišťován programem Zoner PS X.

Muzejní velkoformátový skener je způsobilý zpracovat vedle klasických tisků a fotografií také plastové či skleněné negativy, diapozitivy, stereonegativy aj., a to díky zabudované transpareční jednotce.

Primárním výstupním formátem pro digitalizaci 2D předmětů je bezeztrátový rastrový formát Tagged Image File (tif) se standartním rozlišením 800 dpi, v němž jsou soubory archivovány v digitálním archivu organizace. Pro potřeby další práce se soubory jsou veškeré výstupy také konvertovány do komprimovaného rastrového formátu (jpg).

V případě dalších dotazů či zájmu o využití digitalizačních služeb
prosím kontaktujte dokumentátora Vlastivědného muzea Jesenicka
prostřednictví e-mailové adresy dokumentator@muzeumjesenik.cz.