Expozice Čarodějnických procesů
na Jesenicku v 17. století

Stálá expozice ve sklepení Vodní tvrze

Obrázek bez názvu

Vítejte na stránkách Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku!

Vlastivědné muzeum Jesenicka je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem, vykonávající jak vlastní muzejní činnost v regionálním měřítku, tak správu významné stavební památky Jesenicka - Vodní tvrze v Jeseníku, kde jsou umístěny stálé i krátkodobé muzejní expozice. Mimo to spravuje stálou expozici o Vincenzi  Priessnitzovi v pronajatém prostoru v Lázních Jeseník (dříve Gräfenberk).

událo se
0%
Vlastivědné muzeum Jesenicka zastoupeno na Zahradní slavnosti v Lánech

Vlastivědné muzeum Jesenicka zastoupeno na Zahradní slavnosti v Lánech

17.07.2024
S velkou vděčností přijal pozvání Kanceláře prezidenta republiky na setkání s prezidentem Petrem Pavlem také ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar. Stal se tak jedním z několika desítek lidí z pohraničních regionů, kteří se pod patronací Hradu sešli v letním sídle československých a českých prezidentů s hlavou státu i s první dámou Evou Pavlovou.
Vyšel článek o stíhání válečných zločinců na Jesenicku

Vyšel článek o stíhání válečných zločinců na Jesenicku

15.07.2024
V aktuálním čísle odborného časopisu Historica Olomucensia, vydávaném Univerzitou Palackého v Olomouci, vyšel článek historika a externího pracovníka VMJ Ondřeje Koláře. Text se zaměřuje na průběh poválečného stíhání nacistů a kolaborantů na Jesenicku v letech 1945 až 1948.
Ohlédnutí za šestou jesenickou T-expedicí

Ohlédnutí za šestou jesenickou T-expedicí

03.07.2024
Šestého ročníku projektu pro mladé zvídavé badatele s názvem T-expedice Jeseníky se letos zúčastnilo téměř pět desítek zájemců. Týmy badatelů doplnili pedagogové, muzejníci a externí experti. Kromě dvou hlavních organizátorů – Vlastivědného muzea Jesenicka a SVČ DUHY Jeseník – se zapojilo sedm regionálních institucí. Závěrečnou poster konferenci ve Vodní tvrzi navštívilo téměř 160 zájemců o výsledky badatelů.
Výstava o jesenickém sklářství otevřena ve Vrbně pod Pradědem

Výstava o jesenickém sklářství otevřena ve Vrbně pod Pradědem

03.07.2024
Výstava Vlastivědného muzea Jesenicka s názvem „Historie a současnost sklářství v Jeseníkách, která byla v prostorách Vodní tvrze k vidění od 13. září 2023 až do února letošního roku, se na letní sezónu přesunula do Vrbna pod Pradědem, konkrétně do Střediska chytrých aktivit – STŘECHA. Zde si ji zájemci mohou prohlédnout až do konce srpna.
Výtvarný plenér ZUŠ Jeseník

Výtvarný plenér ZUŠ Jeseník

19.06.2024
Ve spolupráci Základní umělecké školy Jeseník a Vlastivědného muzea Jesenicka se 19. června 2024 uskutečnil výtvarný plenér.