Expozice Čarodějnických procesů
na Jesenicku v 17. století

Stálá expozice ve sklepení Vodní tvrze

Obrázek bez názvu

Vítejte na stránkách Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku!

Vlastivědné muzeum Jesenicka je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem, vykonávající jak vlastní muzejní činnost v regionálním měřítku, tak správu významné stavební památky Jesenicka - Vodní tvrze v Jeseníku, kde jsou umístěny stálé i krátkodobé muzejní expozice. Mimo to spravuje stálou expozici o Vincenzi  Priessnitzovi v pronajatém prostoru v Lázních Jeseník (dříve Gräfenberk).

událo se
0%
Toulavá kamera zavítala do Vrbna pod Pradědem

Toulavá kamera zavítala do Vrbna pod Pradědem

19.11.2023
V neděli 19. listopadu odvysílala Česká televize další díl pořadu Toulavá kamera, který se již řadu let těší mimořádně oblibě napříč republikou. V reportáži věnující se památkám a přírodě Vrbna pod Pradědem vystoupil i etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela, který se jako vrbenský rodák historií těchto oblastí intenzivně zabývá.
Připomenutí Dne veteránů ve Vodní tvrzi

Připomenutí Dne veteránů ve Vodní tvrzi

11.11.2023
Dne 11. listopadu přivítal Rytířský sál Vodní tvrze všechny, kteří přišli uctít padlé ve válkách i připomenout osud válečných veteránů. Ředitel muzea Pavel Rušar na úvod vzpomenul známá díla významného německého literáta, pacifisty Ericha Marii Remarqua, která byla a dodnes jsou důležitým zdrojem poznání lidských osudů a útrap v době první světové války a v období po jejím skončení.
Křest knihy o dějinách obce Bělá pod Pradědem

Křest knihy o dějinách obce Bělá pod Pradědem

09.11.2023
V podvečerních hodinách ve čtvrtek 9. listopadu 2023 proběhl ve Vodní tvrzi křest knihy Bělá pod Pradědem 60 let & Adolfovice a Domašov 740 let, která syntetickým způsobem pojednává o dějinách obce Bělá pod Pradědem včetně všech jejích soudobých částí. Knihu několik let připravovali současní i bývalí pracovníci Vlastivědného muzea Jesenicka, externí spolupracovníci a zaměstnanci obecního úřadu, to vše za spolupráce s mnoha dobrovolníky a pamětníky z obce.
Vydařený podvečer dušičkový v muzeu

Vydařený podvečer dušičkový v muzeu

02.11.2023
Ve čtvrtek 2. listopadu 2023 proběhla v galerii Vodní tvrze komentovaná prohlídka neobvyklé výstavy s názvem Sepulkrální památky někdejších Sudet kurátorů Mgr. Petry Hečkové, Ph.D., a Mgr. Milana Rychlého, archeologa VMJ, která seznamuje s fenoménem historických hřbitovů, jak se vyvíjely od josefínských reforem až do poloviny 20. století.
Prezident republiky Petr Pavel v Horní Lipové

Prezident republiky Petr Pavel v Horní Lipové

30.10.2023
Při své návštěvě Olomouckého kraje dne 30. října se prezident republiky Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová setkali s několika zástupci regionálních kulturních organizací, menších podnikatelských subjektů, s některými umělci, kreativci či sportovci.