Obrázek bez názvu

Vítejte na stránkách Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku!

Vlastivědné muzeum Jesenicka je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem, vykonávající jak vlastní muzejní činnost v regionálním měřítku, tak správu významné stavební památky Jesenicka - Vodní tvrze v Jeseníku, kde jsou umístěny stálé i krátkodobé muzejní expozice. Mimo to spravuje stálou expozici o Vincenzi  Priessnitzovi v pronajatém prostoru v Lázních Jeseník (dříve Gräfenberk).

událo se
0%
Od pomluvy k upálení

Od pomluvy k upálení

09.12.2022
Polský dokumentární film představuje období, kdy niské knížectví, kam Jesenicko v minulosti náleželo, zasáhlo několik vln honu na čarodějnice. Přibližuje nejen samotný průběh procesů, od obvinění přes mučení až k exekucím, ale i jejich podhoubí.
Vánoční betlémy ve Vodní tvrzi

Vánoční betlémy ve Vodní tvrzi

07.12.2022
Vánoční čas se nám přiblížil, a proto i ve Vlastivědném muzeu Jesenicka byla 6. prosince 2022 slavnostní vernisáží zahájena výstava Vánoční betlémy ve Vodní tvrzi, na níž vystoupil komorní sbor Florian.
Advent ve Vodní tvrzi

Advent ve Vodní tvrzi

06.12.2022
Vodní tvrz v Jeseníku se s příchodem adventu oděla do svátečního hávu. Vedle bohaté výzdoby exteriéru nabídne také tematicky laděnou výstavu.
Po stopách bernartické dráhy

Po stopách bernartické dráhy

05.12.2022
Na serveru iDNES.cz byl zveřejněn nový díl seriálu o zaniklých železničních tratích. Tentokrát prozkoumáme trať z Bernartic u Javorníka do polského Otmuchówa.
Přednáška připomněla sametovou revoluci v Jeseníku

Přednáška připomněla sametovou revoluci v Jeseníku

16.11.2022
O 33 let zpět v čase se přenesli účastníci přednášky, která proběhla 16. listopadu v Rytířském sále Vodní tvrze. Jejím tématem byl nejen samotný pád komunismu v Jeseníku, ale rovněž nejrůznější formy protirežimního odporu v regionu.
Poutní místa na Jesenicku

Poutní místa na Jesenicku

03.11.2022
Ve čtvrtek 3. 11. se v Městské knihovně v Krnově uzavřel cyklus přednášek o Zmizelém Jesenicku. Přednáška se týkala poutních míst a posluchače s místy, které ještě před druhou světovou válkou navštěvovaly tisíce poutníků, seznámili pracovník VMJ Pavel Macháček a archivářka SOkA Jeseník Mgr. Michaela Neubauerová.