Expozice Čarodějnických procesů
na Jesenicku v 17. století

Stálá expozice ve sklepení Vodní tvrze

Obrázek bez názvu

Vítejte na stránkách Vlastivědného muzea Jesenicka v Jeseníku!

Vlastivědné muzeum Jesenicka je příspěvkovou organizací zřízenou a financovanou Olomouckým krajem, vykonávající jak vlastní muzejní činnost v regionálním měřítku, tak správu významné stavební památky Jesenicka - Vodní tvrze v Jeseníku, kde jsou umístěny stálé i krátkodobé muzejní expozice. Mimo to spravuje stálou expozici o Vincenzi  Priessnitzovi v pronajatém prostoru v Lázních Jeseník (dříve Gräfenberk).

událo se
0%
Přednáška přestavila projevy protestantismu na Jesenicku v 16. století

Přednáška přestavila projevy protestantismu na Jesenicku v 16. století

16.05.2024
Ve čtvrtek 16. května proběhla v Rytířském sále Vodní tvrze přednáška Mgr. Jana Petráska „Luterské zpustošení“ v biskupově knížectví. Reformace v 16. století na Jesenicku, která posluchačům představila pramenné stopy v záležitosti projevů protestantismu v regionu a možnou interpretaci vlivu a rozsahu reformovaného náboženského učení.
Vlastivědné muzeum Jesenicka a spolek Sudetikus na návštěvě Štýrského Hradce

Vlastivědné muzeum Jesenicka a spolek Sudetikus na návštěvě Štýrského Hradce

29.04.2024
Zejména za účelem návštěvy festivalu spojeného s tematikou čarodějnických procesů, ale také kvůli posílení vazeb spolupráce s Universaalmuseum Joanneum navštívila vedoucí útvaru muzejního provozu Zuzana Pavlů společně s externí spolupracovnicí VMJ a jednou z pořadatelek sousedsko-kulturního festivalu Jesnění Martinou Seidlerovou dvě partnerské instituce ve Štýrsku. Návštěva se konala 26. 4. – 29. 4. 2024 a kromě samotného muzea, se kterým VMJ již spolupracuje na několika úrovních, šlo také o Café Wolf a organizátory festivalu Café Witch.
Film Historické Jesenicko ve 3D v premiéře na Academia Film Olomouc

Film Historické Jesenicko ve 3D v premiéře na Academia Film Olomouc

26.04.2024
Po zářiové předpremiéře v Jeseníku se snímek „Historické Jesenicko ve 3D“ dočkal v minulém týdnu rovnou dvou premiér ve vylepšené verzi, a to navíc na filmovém festivalu Academia Film Olomouc, kde se mu podařilo dostat do jedné ze soutěžních sekcí.