Zoologická podsbírka

Podsbírku tvoří zejména dermoplastické preparáty ptáků a savců, přičemž nejpočetnější kolekci tvoří ptáci. Součástí sbírky jsou rovněž kapalinové preparáty bezobratlých živočichů a plazů, ptačí vejce a osteologický materiál. Zajímavou kolekcí je několik desítek entomologických krabic z první poloviny 20. století.

Řada zoologických montovaných preparátů byla v letech 1920 - 1940 zhotovena frývaldovským (dnešní Jeseník) preparátorem Heinrichem Wolfem. Dermoplastické preparáty z let 1996 - 2000 zhotovila p. Soukalová (Šumperk), preparáty vznikající po roce 2000 pocházejí z dílny p. Michala Jakubce (Ostrava) a Marka Nimrichtra (Postřelmov). Velká část preparátů je návštěvníkům zpřístupněna v rámci expozice Fauny a flory Jesenicka, zbývající předměty jsou pak trvale uloženy v depozitářích VMJ.

Nejstarší doklady pocházejí z konce 19. století, převážná část sbírky pochází z let 1920 - 1940. Základem sbírky je kolekce bývalého soukromého muzea zámku Jánský Vrch v Javorníku, která byla koncem 70. let koupí převedena pod správu Okresního vlastivědného muzea v Šumperku. Po obnovení okresu Jeseník, v roce 1996, byla většina sbírkových předmětů převedena do opětovně založeného Vlastivědného muzea Jesenicka, kde jsou dodnes. Jména předválečných kurátorů zoologických předmětů nejsou doposud známá. V Okresním vlastivědném muzeu v Šumperku byly spravovány pracovníkem zoologického oddělení.

V případě zájmu o badatelskou návštěvu kontaktujte kurátora podsbírky, Mgr. Ludmilu Slezákovou.
Zoologická podsbírka