Aktuální akce a výstavy

Soupis všech pořádaných akcí v podobě měsíčního programu ve formátu PDF
naleznete v sekci KE STAŽENÍ níže.

Kalendář akcí zde.

Aktuální výstavy ve Vodní tvrzi

NEMOC NECHODÍ PO HORÁCH, ALE PO LIDECH.
DĚJINY ZDRAVOTNÍ PÉČE NA JESENICKU

14. září až 31. prosince 2022 v hlavním výstavním sále Vodní tvrze

Ačkoliv se Jesenicko mohlo od 19. století pyšnit vysokou koncentrací lázeňských zařízení, vývoj zdravotní péče prošel i zde běžným zdlouhavým vývojem, korunovaným až koncem století vznikem institucionalizovaných nemocnic. Lokální specifika tohoto rozvoje představí návštěvníkům textová část výstavy, doplněná o rozličné dobové předměty sloužící k lékařským a chirurgickým zákrokům.

Autor: Mgr. Jan Petrásek

Vstupné: 60 / 30 Kč

Připravujeme

VÁNOČNÍ BETLÉMY VE VODNÍ TVRZI

7. prosince 2022 až 8. ledna 2023 v Galerii Vodní tvrze

Vánoční výstava představí návštěvníkům precizní práci dřívějších i současných slezských a moravských betlémářů, jejichž um byl promítnut do podoby papírových, keramických či dřevěných betlémů nejrůznějších velikostí. Vedle toho bude pro děti připraven dětský koutek s omalovánkami a panorama znázorňující narození Ježíška. Jako zcela unikátní doplněk poslouží i možnost seznámit se s typickými vánočními písněmi zdaleka ne pouze středoevropské provenience.

Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 6. prosince od 18.00 hodin, vystoupí Komorní sbor Florián.

Kurátor: Bc. Kamil Tomášek

Vstupné: 60 / 30 Kč

Přednášky a exkurze

OD SMRKOVÝCH POLEN K SETINÁM VTEŘINY

15. prosince 2022 od 18.00 hod v Rytířském sále Vodní tvrze

Lidé v hornatých částech Jesenicka používali v zimním období sáně k dopravě dřeva. S rozvojem lázeňství začali dřevaři na svých rohačkách vozit i lázeňskou klientelu a z oblíbené kratochvíle se záhy stal sport. Sáňkařská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku uspořádala v roce 1912 na Gräfenberku dokonce mistrovství Rakouska-Uherska v jízdě na saních. Zatímco zpočátku byly k jízdě využívány především lesní a turistické cesty, v roce 1939 se na Křížovém vrchu začala budovat skutečná závodní trať. V 50. letech minulého století došlo k její obnově a vzniku sáňkařského oddílu v rámci TJ Jiskra Jeseník, který v následujícím desetiletí patřil k nejlepším v tehdejším Československu. Přednáška seznámí posluchače nejen s bohatou tradicí tohoto sportovního odvětví na Jesenicku, ale i s vizemi obnoveného oddílu.

Přednášející: Pavel Macháček

Vstup zdarma

Akce a výstavy v kulturním domě Javorník

Vlastivědné muzeum Jesenicka se společně s Městským kulturním střediskem Javorník spolupodílí na organizaci akcí a výstav v budově SOUDU v Javorníku.

Aktuální akce a výstavy