O nás

Aktuální akce a výstavy

 

 


Soupis všech pořádaných akcí v podobě měsíčního programu ve formátu PDF
naleznete v sekci KE STAŽENÍ níže.


Kalendář akcí zde.
 

 


 

Aktuální výstavy ve Vodní tvrzi

SPORTOVNÍ OSOBNOSTI JESENICKA PO ROCE 1945 

25. dubna až 3. září 2023 v Hlavním sále Vodní tvrze

Cílem výstavy je přiblížit sportovce spjaté s Jesenickem, tedy ty, kteří se v kraji pod severními svahy Pradědu narodili nebo zde prožili převážnou část svého života. Nezřídka šlo o osobnosti, které reprezentovaly Československo, případně později Českou republiku na olympijských hrách, mistrovstvích světa či Evropy a dokázaly se prosadit v celé řadě sportovních odvětví. 

Besedy s osobnostmi jesenického sportu: 11. května, 22. června a 24. srpna 2023 vždy od 18.00 hod. v Rytířském sále Vodní tvrze. Vstup na besedy zdarma.

Autor: Pavel Macháček

Vstupné 60/30 Kč

 

ABSOLVENTSKÁ VÝSTAVA II. STUPNĚ ZUŠ JESENÍK

16. května až 18. června 2023 v Galerii Vodní tvrze

Na květnové výstavě představí své práce společně absolventi prvního i druhého stupně výtvarného oboru ZUŠ Jeseník ze tříd Ivy Svobodové a Lenky Grygové. Celkem šestnáct vystavujících pracovalo na různých tématech – architektura, tanec, člověk, koně, motýli a další. Své náměty zpracovali různými technikami, od akvarelu a malby na hedvábí přes malbu na plátno až po různé grafické techniky, chybět nebudou ani prostorové práce.

Kurátor: I. Svobodová

Vstupné 40/20 Kč

 

 

Připravujeme

PRÁZDNINOVÁ HERNA PRO MALÉ I MENŠÍ

27. června až 3. září 2023 v Galerii Vodní tvrze

Kurátor a výtvarník: Z. Laštovicová, DiS

Vstupné 60/30 Kč

 

 

Přednášky a exkurze

VELKÁ ČERVNOVÁ LOUPEŽ – MĚNOVÁ REFORMA V ROCE 1953

1. června 2023 od 18.00 hod. v Rytířském sále Vodní tvrze

V roce 1953 se Československo dostávalo do finále první pětiletky. Kvůli Sověty vnucené změně ekonomické politiky se však československý kapitálový systém v podstatě zhroutil. Finanční delirium vláda vyřešila 1. června 1953 měnovou reformou, která katastrofálním způsobem zasáhla už tak chudé obyvatelstvo státu. Pomohla tato „Velká červnová loupež“ vyřešit ekonomické problémy a jak na ni reagovali samotní občané? V den 70. výročí tohoto aktu, si na tyto otázky odpovíme.

Přednášející: Bc. Kamil Tomášek

Vstup volný

 

ZA HISTORIÍ BÍLÉHO POTOKA A KOHOUTU

10. června 2023 

Blízko městečka Javorník se nachází osada Bílý Potok a zaniklá ves Kohout (Hamberk). Právě sem vás v sobotu 10. června zavede archeolog VMJ Mgr. Milan Rychlý. Dozvíme se, jak to bylo s hrdelním právem těchto obcí, navštívíme místo, kde za třicetileté války došlo k válečnému střetu, a nakonec se ohlédneme za tím, co bylo nenávratně zničeno.

Odjezd autobusem z Jeseníku 7.35 hod., příjezd do Javorníku 8.25 hod., kde na vás bude čekat pracovník VMJ. Odjezd je možno plánovat na 12.10 hod., či později v 16.10 hod.

Průvodce: Mgr. Milan Rychlý

Vstup volný

 

NEJSTARŠÍ IKONOGRAFICKÁ ZNÁZORNĚNÍ LOKALIT JESENICKÉHO REGIONU
(BERNARD WERNER A DALŠÍ)

15. června 2023 od 18.00 hod. v Rytířském sále Vodní tvrze

Až s rozvojem lázeňství na sklonku první poloviny 19. století lze zaznamenat zvýšený zájem umělců o tento region a počet obrazových zachycení různorodých lokalit v našem okolí. Ty nejstarší však spadají do století předcházejícího, především díky topografickému dílu F. B. Wernera, a budou hlavním tématem přednášky. 

Přednášející: Mgr. Jan Petrásek, historik VMJ

Vstup volný

 

 

Ostatní akce

MUZEJNÍ NOC 2023

9. června 2023

Srdečně vás zveme na Muzejní noc 2023, která se uskuteční v jesenické Vodní tvrzi dne 9. června. V letošním roce jsme pro vás připravili divadelní představení s názvem Morous, které vypráví pohádkový příběh o situaci, kdy mobilní telefon zůstane v našich rukou o něco déle, než je zdrávo. Představení začne od 19. hod. a předvede jej divadelní kroužek Divadlení – k rozvoji i pobavení.

Od 19.30 hod. se můžete těšit na vystoupení jesenických šermířů, kteří předvedou lukostřelbu, házení nožů a další program pro děti. Bude také zpřístupněna muzejní expozice Čarodějnické procesy na Jesenicku, kterou však dětem naopak nedoporučujeme. Prohlídky expozice začnou ve 20. a ve 21. hod. hodin. Prohlídku je nutné si předem rezervovat na emailu provoz@muzeumjesenik.cz, a to kvůli omezené kapacitě.

Těšíme se na vaši účast!

Vstup volný

 

KALTENŠTEJN – STŘEDOVĚKÝ HRAD Z POHLEDU NEDESTRUKTIVNÍ ARCHEOLOGIE
komentovaná prohlídka hradu

17. června 2023 od 10.00 hod.

V rámci komentované prohlídky bude představen nedestruktivní archeologický výzkum středověkého hradu Kaltenštějn. Dále bude probíhat prezentace práce konzervátora s ukázkou nalezených předmětů z výzkumu na hradě.

Sraz účastníků u penzionu Radost (Černá Voda č. p. 194).

Prohlídka není vhodná pro osoby s omezenou mobilitou.

Prohlídku pořádá Slezské zemské muzeum ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka.

Více informací na webové stránce www.muzejniarcheologie.cz.

Vstup volný

 

 

Akce a výstavy v kulturním domě Javorník

Vlastivědné muzeum Jesenicka se společně s Městským kulturním střediskem Javorník spolupodílí na organizaci akcí a výstav v budově SOUDU v Javorníku.

 

Fotografie
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Aktuální akce a výstavy
Ke stažení