Aktuální akce a výstavy

Soupis všech pořádaných akcí v podobě měsíčního programu ve formátu PDF
naleznete v sekci KE STAŽENÍ níže.

Kalendář akcí zde.

Aktuální výstavy

K LÍCI ZBRAŇ! MILITARIA ZE SBÍREK VLASTIVĚDNÉHO MUZEA JESENICKA

11. června až 3. listopadu 2024 v Hlavním výstavním sále Vodní tvrze

Zbraně a předměty spojené s válkou, vojenským životem či rekreační střelbou jsou přirozenou a poměrně bohatou součástí muzejních sbírek, a to již od počátků jejich vznikání. Nejinak je tomu v případě VMJ, které se může pyšnit několika typově rozsáhlejšími kolekcemi či unikátními jednotlivými kusy. Výstava představí výběr z tohoto fondu zbraní, zbroje či výstroje, od nejstarších dob až po první desetiletí 20. století.

Autoři výstavy: Mgr. Jan Petrásek, Mgr. Milan Rychlý

Výtvarnice: Mgr. Kamila Reichmannová

Vstupné: 60/30 Kč

VEČERNÍČKOVA HERNA

4. června až 1. září 2024 v Galerii Vodní tvrze

Pokud vás zajímá, kolik dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky, přijměte pozvání na výstavu Vlastivědného muzea Jesenicka, jež vznikla ve spolupráci s Dětským muzeem, oddělením Moravského zemského muzea. Dozvíte se na ní množství zajímavostí o výrobě kreslených a loutkových filmů, budete si sami moci nazvučit příběh nejrůznějšími materiály či vysílat v televizním studiu. Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky, na které čeká Večerníčkovo pexeso, mohou si vyrobit Večerníčkovu čepici nebo si zahrát loutkové divadlo.

Kurátor: Zuzana Pavlů

Výtvarnice: Mgr. Kamila Reichmannová

Vstupné 60/30 Kč.

Přednášky a exkurze

PŘEDNÁŠKA Německá poválečná rezistence ve východních Sudetech v roce 1945

25. červenec 2024, 18.00 hod.  Rytířský sál Vodní tvrze

S blížící se porážkou Německa se snažili jeho představitelé nalézt způsoby, jak tento osud zvrátit. Jednou z cest byla příprava odbojové sítě, která by po příchodu spojeneckých sil zahájila v jejich týle partyzánskou válku. Tyto přípravy proběhly i na území Československa. Již od květnových dní lze sledovat, že se pohraničí propadlo do chaosu, v němž skutečně operovaly německé ozbrojené skupiny, jež napadaly sovětské i čs. vojáky, členy bezpečnostních složek i civilisty. S touto hrozbou se snažil náš stát bojovat nasazením armády i SNB. Přednáška si klade za cíl představit tuto etapu raně poválečných dějin na území východních Sudet a zasadit ji do širšího rámce válečné a poválečné historie.

Přednášející: Mgr. Lubomír Hlavienka, Ph.D.

Vstup volný

PŘEDNÁŠKA Jak začala válka pro vojáky z Jesenicka

28. červenec 2024, 18.00 hod.  Rytířský sál Vodní tvrze

Co znamenala mobilizace v roce 1914 pro muže a jejich rodiny z Jesenicka? Jak a kam odešli do války a co je tam čekalo? Dozvíte se na přednášce, jež proběhne u příležitosti 110. výročí vypuknutí první světové války.

Přednášející: Ing. Radim Kapavík

Vstup volný

EXKURZE Býlí v bílé jámě: botanická exkurze do vidnavské kaolínky

3. srpen 2024

V minulém roce jsme měli možnost seznámit se s vidnavskou kaolínkou po geologické stránce, tentokrát se zaměříme na její flóru a vegetaci. Na odtěžených plochách vznikla unikátní stanoviště, která se dnes pozvolna mění v tzv. novou divočinu. Co těžba kaolínu znamenala pro živou přírodu? Přežili jen ti nejsilnější? Jak se vlastně pozná nedotčená příroda? Odpovědi se pokusíme najít přímo v terénu.

Průvodce: Mgr. Vojtěch Taraška

Sraz na náměstí ve Vidnavě v 9.30 hod.

Akce a výstavy v kulturním domě Javorník

Vlastivědné muzeum Jesenicka se společně s Městským kulturním střediskem Javorník spolupodílí na organizaci akcí a výstav v budově SOUDU v Javorníku.

Aktuální akce a výstavy