Aktuální akce a výstavy

Soupis všech pořádaných akcí v podobě měsíčního programu ve formátu PDF
naleznete v sekci KE STAŽENÍ níže.

Kalendář akcí zde.

Připravujeme

ŘÁD NĚMECKÝCH RYTÍŘŮ V JESENÍKÁCH A ARCIVÉVODA EVŽEN HABSBURSKÝ

21. února až 2. června 2024 v Hlavním výstavním sále Vodní tvrze

Když roku 1621 získal bruntálské panství řád německých rytířů, pro východní část Hrubého Jeseníků tím započalo období hospodářského a kulturního rozmachu. Pomyslný zlatý věk pak nastal s rokem 1894, kdy do křesla velmistra řádu usedl mladý arcivévoda Evžen Rakousko-Těšínský, osvícený filantrop a mecenáš, za jehož éry vznikala školská zařízení, nemocnice či horské chaty. Tuto slavnou epochu i životní osudy významného příslušníka habsburského domu přibližuje společná výstava jesenického a bruntálského muzea.

V rámci výstavy proběhne komentovaná prohlídka 21. května v 15.00 hod. u příležitosti 161. výročí Evženova narození.

Autoři: Mgr. Matěj Matela, Mgr. Veronika Juriková

Výtvarnice: Mgr. Kamila Reichmannová

Vstupné: 60/30 Kč

NEKOSTELY, NEKAPLE

5. března až 26. května 2024 v Galerii Vodní tvrze

V Olomouckém kraji existuje řada kostelů a kaplí, které změnily svůj původní církevní účel užívání. Tyto objekty byly předány ke světskému využití a nabyly zcela nového významu – slouží ke kulturním a vzdělávacím akcím nebo jako tělocvičny, sklady, ubytovací, obchodní či léčebné prostory. Autorka se dlouhodobě zajímá o kulturní památky naší země. Padesát pět původně zmapovaných církevních objektů, které dnes slouží k jiným účelům, doplnili pracovníci Vlastivědného muzea v Jeseníku Pavel Macháček a Milan Rychlý o další zajímavé objekty v regionu.

Autorka: Michaela Bučková

Vstupné 60/30 Kč.

Přednášky a exkurze

KŘEST KATALOGU HISTORIE JESENICKA RAŽENÁ DO KOVU

23. duben 2024, 18.00 hod.  Rytířský sál Vodní tvrze

Jesenicko se od poloviny 19. století zapisovalo do povědomí nejen veřejnosti domácí, ale i evropské, ať už jako kraj spojující technický progres textilní výroby s proslulým lázeňstvím, či jako horský region nabízející relaxaci. Tomu odpovídal bohatý spolkový život jeho obyvatel. Vše našlo odraz v numismatických, medailérských a faleristických památkách, které se nacházejí ve sbírkách Vlastivědného muzea Jesenicka i spřátelených muzeí. Registrace těchto artefaktů (s hranicí roku 1989) vybízí k jejich poznávání a průběžnému doplňování.

Tohoto cíle se ujal emeritní archivář Květoslav Growka a historik VMJ Jan Petrásek, kteří sestavili výběrový katalog sbírek tohoto typu a na jehož křest vás Vlastivědné muzeum Jesenicka zve dne 23. dubna v 18 hod. v Rytířském sále Vodní tvrze v Jeseníku.

Autoři: Mgr. Květoslav Growka, Mgr. Jan Petrásek

Vstup volný

GALERIJNÍ A MUZEJNÍ NOC V JESENÍKU

24. květen 2024, 18.00 hod.  Rytířský sál Vodní tvrze

Srdečně Vás zveme na Galerií a muzejní noc Jeseník dne 24. května v jesenické Vodní tvrzi, která přinese inspirativní aktivity a zážitky pro všechny návštěvníky díky mezinárodnímu programu CINED.

Speciálními hosty budou paní Lucie Hlavicová a paní Eva Spilková, společně představí pásmo krátkých filmů s délkou od 3 do 7 minut Počátky kinematografie, vhodné jak pro starší, tak pro nejmenší diváky. Připravte se na povídání a interaktivní diskuze během projekce, které dodají Vašemu zážitku z filmového večera nový rozměr. Pro zájemce budou připraveny také dílny.

Pro ty, kteří chtějí zakončit večer hlubším pohledem do historie, nabízíme večerní prohlídky stálé expozice Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století, a to ve 20.00 a 21.00 hodin v prostorách sklepení Vodní tvrze

Mezinárodní program CINED Vstup volný
Stálá expozice Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století Vstupné poloviční

Akce a výstavy v kulturním domě Javorník

Vlastivědné muzeum Jesenicka se společně s Městským kulturním střediskem Javorník spolupodílí na organizaci akcí a výstav v budově SOUDU v Javorníku.

Aktuální akce a výstavy