Aktuální akce a výstavy

Soupis všech pořádaných akcí v podobě měsíčního programu ve formátu PDF
naleznete v sekci KE STAŽENÍ níže.

Kalendář akcí zde.

Aktuální výstavy ve Vodní tvrzi

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

2. února až 4. září 2022 v hlavním výstavním sále Vodní tvrze

Vlastivědné muzeum Jesenicka si Vás dovoluje pozvat na nevšední výstavu, jež bude prezentovat šikovnost našich lidí, kteří dané výrobky zhotovili buď kvůli nedostupnosti artiklu na trhu, nebo jen tak pro radost. Prohlédnete si běžné, ale i nevšední produkty fenoménu kutilství, za nímž stojí ony proslulé „zlaté české ručičky“.

Autoři: Mgr. Milan Rychlý, Pavel Macháček

PRÁZDNINOVÁ HERNA

29. června až 18. září 2022 v Galerii Vodní tvrze

Vlastivědné muzeum Jesenicka ve spolupráci s Pevností poznání Univerzity Palackého, Vlastivědným muzeem v Šumperku a s Šermířským spolkem Jeseník připravilo pro malé i velké interaktivní hernu. Těšit se můžete nejen na náročné IQ hry, stolní hry či hlavolamy, ale i na nejrůznější odpočinkové aktivity.

Připravujeme

NEMOC NECHODÍ PO HORÁCH, ALE PO LIDECH.
DĚJINY ZDRAVOTNÍ PÉČE NA JESENICKU

14. září až 31. prosnice 2022 v hlavním výstavním sále Vodní tvrze

Ačkoliv se Jesenicko mohlo od 19. století pyšnit vysokou koncentrací lázeňských zařízení, vývoj zdravotní péče prošel i zde běžným zdlouhavým vývojem, korunovaným až koncem století vznikem institucionalizovaných nemocnic. Lokální specifika tohoto rozvoje představí návštěvníkům textová část výstavy, doplněná o rozličné dobové předměty sloužící k lékařským a chirurgickým zákrokům.

Autor: Mgr. Jan Petrásek

Exkurze

VYCHÁZKA ZA LOVECKÝMI CHATAMI PRADĚDSKÉ HORNATINY

3. září 2022 od 8.00 hod.

Pro milovníky turistiky v Jeseníkách je určena vlastivědná vycházka, kterou povede Zdeňka Jordanová, autorka webových stránek Lovecké chaty v Jeseníkách. Na přibližně 12 km dlouhé trase z Červenohorského sedla na Videlský kříž budeme obdivovat pět loveckých chat, z nichž čtyři jsou původní, nejméně stoleté, arcibiskupské chaty. Doprava z Jeseníku na Červenohorské sedlo a z Videlského kříže do Jeseníku je zajištěna minibusem s omezeným počtem míst. Ostatní zájemci mohou využít autobusovou linku, která odjíždí z Jeseníku v 7.45 hod. s příjezdem na ČHS v 8.13 hod.

Rezervujte si prosím místo telefonicky na čísle: +420 606 700 763, nebo prostřednictvím e-mailové adresy zdenka.jordan@seznam.cz.

V případě extrémně nepříznivého počasí bude akce zrušena, což bude přihlášeným účastníkům sděleno telefonicky nebo e-mailem.
Sraz v sobotu 3. září v 8.00 hod. na parkovišti před Vodní tvrzí v Jeseníku.
Délka trasy cca 12 km (Červenohorské sedlo - Videlský kříž).

Exkurzi povede Zdeňka Jordanová

Účast bezplatná

Další akce

XXII. SVATOVÁCLAVSKÉ SETKÁNÍ
NA TÉMA ZDRAVÍ Z KRAJE VINCENZE PRIESSNITZE

28. a 29. září 2022

Vlastivědné muzeum Jesenicka, Státní okresní archiv Jeseník, Společnost Vincenze Priessnitze a Městská kulturní zařízení Jeseník Vás srdečně zvou na 22. ročník svatováclavského setkání. Vzhledem k 200. výročí založení prvního vodoléčebného ústavu na světě se tématem stalo zdraví – životní hodnota, jejíž nenahraditelnost si v posledních letech uvědomujeme ještě intenzivněji. Akce započne v ranních hodinách 28. září v kostele v Bílé Vodě, kde proběhne mše svatá a pietní akt k uctění památky řádových sester, internovaných sem komunistickým režimem. Druhého dne ráno započne v Zimní zahradě tradičně oblíbené odborné sympozium, kde bude téma jesenického zdraví představeno z mnoha úhlů. Výstupem konference bude tradiční svatováclavský sborník. Odpoledne se pak budete moci přidat ke komentované prohlídce výstavy VMJ o nemocniční a lázeňské péči na Jesenicku.

Přesné časy budou včas zveřejněny na webových stránkách muzea, archivu, Města Jeseník a samozřejmě formou plakátů i ve veřejném prostoru.

Akce a výstavy v kulturním domě Javorník

Vlastivědné muzeum Jesenicka se společně s Městským kulturním střediskem Javorník spolupodílí na organizaci akcí a výstav v budově SOUDU v Javorníku.

Aktuální akce a výstavy