Když nemůže návštěvník do muzea, musí muzeum k návštěvníkovi

23.03.2020
V kontextu nepříznivé epidemiologické situace připravilo Vlastivědné muzeum Jesenicka sérii krátkých on-line medailonků z historie a přírody Jesenicka.

Zvláštní doba potkala nás všechny. Jednotlivci i instituce se přizpůsobují krizové situaci, nemocnice připravují lůžka, hasiči rozvážejí roušky a respirátory, policie hlídkuje na hranicích i uvnitř země, armáda ji posiluje. Většina obchodů je zavřená a petlice zůstávají i na dveřích barů a hospod. Také organizace působící v kultuře jsou uzavřeny. Muzea, galerie, kina, divadla, hrady i zámky. Lidé zůstávají doma.

Avšak - úkolem muzeí je kromě péče o sbírky a pořádání výstav i vzdělávací a osvětová činnost a nikde není napsáno, že tak mají činit jen v dobách běžných či radostných. Nabízíme proto (nejen) našim obvyklým návštěvníkům, kteří jsou lační po zajímavostech z našich sbírek nebo z dějin či přírody našeho regionu, vlastivědnou sérii s názvem Když nemůže návštěvník do muzea, musí muzeum k návštěvníkovi. Každý den Vám představíme na internetových stránkách muzea a s možností diskuze také na našem facebooku zajímavý sbírkový předmět s jeho historií, příběhem či charakteristikou, případně osobnost, knihu či zkrátka vlastivědnou zajímavost. A pokud bude téma souviset s nějakým místem v okolní krajině, vyzveme Vás, ať nesedíte v obtížné době doma, ale vyjdete do krásné přírody našich hor.

Pavel Rušar