Akvarely jesenických lázní z dílny nestora maďarského malířství

21.03.2024
Dne 21. března 2024 se ve večerních hodinách uskutečnila v Zrcadlovém sále Priessnitzova sanatoria přednáška etnografa VMJ Matěje Mately, jemuž se předchozího roku podařil významný objev v oblasti bádání nad historií místních lázní – díky výstavy Maďarského národního muzea si povšiml tří akvarelů Gräfenberku vytvořených Miklósem Barabásem, který zde roku 1839 několik měsíců pobýval.

Přednášející nejprve pojednal o okolnostech objevu, posléze přítomným přiblížil osobu a tvorbu zakladatele moderního maďarského malířství, který během své dlouhé kariéry zpodobnil nejvýznačnější osobnosti uherských dějin. Vrcholem přednášky se pak stala první veřejná (minimálně na Jesenicku) projekce tří akvarelů, na nichž Barabás zachytil unikátní podobu lázní za Priessnitzova života a které si můžete prohlédnout zde.

Dané téma M. Matela podrobně rozvedl ve studii, která bude součástí sborníku Jesenicko 2024, jehož vydání plánuje VMJ a SOkA Jeseník na letošní květen.

IMG-20240322-WA0000.jpg
IMG-20240322-WA0003.jpg