Velký priessnitzovský objev: významný maďarský malíř Barabás a jeho vyobrazení lázní

11.10.2023
Odborní pracovníci Vlastivědného muzea Jesenicka i další badatelé a nadšenci tematizující historii lázní Jeseník spolu s osudy jejich zakladatele Vincenze Priessnitze si již zvykli, že se v této kapitole jesenických dějin stále vynořují nové a nové skutečnosti. Jeden z objevů, který lze v kontextu priessnitzovského bádání nazvat bezesporu majestátním, byl učiněn v těchto dnech a týká se tří akvarelů jednoho z nejvýznamnějších maďarských malířů 19. století.

Na konci 30. let pobýval v jesenických lázních malíř Miklós Barabás (1810–1898). Dosud měli regionální odborníci zato, že jediným obrazem, který tento velký umělec pod Studničním vrchem vytvořil, je Priessnitzův portrét. Etnograf VMJ Matěj Matela, který se dlouhodobě zabývá návštěvníky zdejších lázní z oblastí někdejších Uher, však při svém výzkumu narazil na skutečný skvost: tři Barabásovy akvarely, na nichž je zobrazen celkový pohled na lázně, Priessnitzův rodný dům a velice vzácný obraz lázeňské procedury. „Tento mimořádně cenný a pro nás dosud neznámý fakt, tedy existence tří akvarelů lázní z dílny velkého Barabáse, bude bohatě zužitkován v podobě článků, např. ve sborníku Jesenicko, a rád bych na toto téma připravil i přednášku,“ svěřil se M. Matela, který z těchto tří děl vyzdvihl unikátní zachycení rodného domu vodního doktora, a především pak zobrazení lázeňské procedury, které je zajímavé nejen z hlediska historie vodoléčby, ale zaujme rovněž po umělecké stránce.

Zatím se třemi obrazy, uloženými v Maďarské národní galerii, můžete pokochat v odkazech níže. Pokud budete mít cestu do Budapešti, můžete je spatřit i osobně – shodou okolností byla v září zahájena velká Barabásova výstava!

The Large Bath at Gräfenberg

Gräfenberg with Figures