Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa (vernisáž)

14. ledna 2020, Galerie Vodní tvrze

Na leden 2020 připravilo Vlastivědné muzeum Jesenicka ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem tematicky ojedinělou výstavu s názvem Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa, která pojednává o výjimečných meteorologických situacích v Jeseníkách a Rychlebských horách v období 1978 až 2017, které jsou možným odleskem klimatických změn.

Během vernisáže promluvili mimo jiné Ing. Pavel Lipina, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ, kurátor výstavy, meteorolog Bc. David Abrahámek a také její spoluautor a zároveň ředitel muzea, Mgr. Pavel Rušar. Vernisáže se vedle řady významných hostů účastnil také ředitel ostravské pobočky ČHMÚ, Ing. Petr Tušil, Ph.D., MBA. Vernisáž proběhla za působivého klavírního doprovodu Karoliny Vítkové ze ZUŠ Jeseník.

Návštěvníci se mohou seznámit s průběhem několika vybraných synoptických situací, které jsou zaměřeny na meteorologické extrémy na Jesenicku. Speciální pozornost je věnována bouřkám a bouřkovým jevům, velmi nízkým i  extrémně vysokým teplotám, problematice sucha (v poslední době velký problém na velké části ČR), silným nárazům větru, velmi brzkým sněhovým pokrývkám na podzim a naopak pozdním sněhovým pokrývkám na jaře a dalším neobvyklým meteorologickým jevům.

Ve výstavě jsou k vidění různé meteorologické přístroje a pomůcky z dob minulých i doby současné, které jsou využívány v „ostrém“ provozu na meteorologických stanicích po celé republice. Návštěvník se může seznámit s odbornou i populární meteorologickou a klimatologickou literaturou doplněnou například starými meteorologickými deníky z 19. století či záznamy žáků o pozorování počasí z doby našich prarodičů i praprarodičů. Perličkami jsou originální aerologická sonda, meteorologická budka s vybavením a funkční automatická meteorologická stanice, kterou si návštěvníci mohou vyzkoušet v praxi.

Extrémní jevy na Jesenicku pohledem meteorologa (vernisáž)