Kouzlo betlémů ve Vodní tvrzi (vernisáž)

3. prosince 2019, Galerie Vodní tvrze

V úterý 3. prosince proběhla v Galerii Vodní tvrze vernisáž vánoční výstavy Kouzlo betlémů ve Vodní tvrzi. Návštěvníky uvítala již v nádvoří vůně horkého svařeného vína a světla vánočního stromu, který muzeu stejně jako v minulých letech laskavě poskytla obec Bělá pod Pradědem. Vánoční atmosféru vykouzlili žáci ZUŠ Jeseník pod vedením Ing. Jiřího Dvořáka, kteří podkreslili prohlídku svátečními flétnovými tóny.

Betlémy byly zapůjčeny panem Bohumilem Duškem, který se jim aktivně věnuje od 80. let. Nejprve to byly tradiční vyřezávané jesličkové archy nebo skříňkové betlémy a poté se soustředil převážně na konstruování betlémů mechanických. Stal se tak jedním z mála pokračovatelů výrobců pohyblivých betlémů v Čechách. Vedle toho také betlémy sbírá, několik desítek betlémů z jeho sbírky každoročně putuje na vánoční výstavy u nás i v zahraničí. Je autorem pravidelných vánočních výstav ve Valdštejnském paláci v Praze, uskutečnil i řadu výstav samostatných, např. v Brně, Slavkově, Jimlíně, Poděbradech či v Praze. Od roku 2010 je hlavním organizátorem výtvarné soutěže pro děti a mládež s touto tematikou, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů.

Vánoční strom ve výstavě v letošním roce zdobí ozdoby z. s. ZAHRADA 2000, které tímto děkujeme. Zapůjčené i jiné výrobky je možné zakoupit v kamenné prodejně ZAHRADY 2000 v Jeseníku či v internetovém obchodě sdružení.

Kouzlo betlémů ve Vodní tvrzi (vernisáž)