Vyšlo dvacáté Jesenicko

Vyšlo dvacáté Jesenicko

25.06.2019
Vlastivědné muzeum Jesenicka a Státní okresní archiv Jeseník připravili čtenářům vlastivědného sborníku Jesenicko příjemné překvapení. Dvacáté číslo totiž dostalo nový, slušivější kabát. Grafik Filip Raif mu navrhl úspornější formát a hlavně sborník vytisklo Studio-4 ve Zlatých Horách v barvě.

Hlavním článkem v roce 220. výročí narození Vincenze Priessnitze je stať slovenského badatele Michala Chvojky Ferdinand Johannes Witt, zvaný Döring a jeho „kúpeľná epizóda“ v Rakúskom Sliezsku o policejním dohledu nad politicky „závadnými“ osobami na Gräfenberku v letech 1834-1841. Ve sborníku končí seriál Inventáře kostelů na Javornicku z roku 1804, konkrétně věnovaný farám v Travné a Zálesí. Bohumila Tinzová představuje podnikatelskou rodinu Michlerů z Bukové u Bernartic.

Rubrika Drobnosti se věnuje tzv. osmičkovým výročím. Konec 1. světové války připomínají zahynuvší vojenští letci z Jesenicka a jeden muzejní exponát - pohřební stuha Carryho Fridricha, pravnuka Vincenze Priessnitze. Rok 1938 na Jesenicku lze nahlédnout očima policejního aparátu a záznamy v soudních procesech s účastníky henleinovského povstání ve Zlatých Horách. Následuje vzpomínka k výročí narození Friedricha Schenkenbacha (1869–1927) z Uhelné a o detektivní příběh se postaral kriminálník Josef Bauer z Ramzové, který měl na svědomí záhadné vyhoření chaty Jiřího na Šeráku v roce 1893. Archeologové se pochlubili nečekaným nálezem nizozemského tolaru z roku 1602 na javornickém náměstí. Čtenář zavítá i do nového muzejního depozitáře, kam se přestěhovaly cenné cechovní truhlice řezníků, kožešníků a jirchářů, ševců a sdruženého cechu od černého řemesla, zámečníků a kovářů. Tradiční rubrika Kronika přináší podrobné informace o dění v obou paměťových institucích za rok 2018, včetně autorských výstav.

Rubrika Co přinesl čas sleduje odhalení pamětního kříže prvnímu padlému války 1866 v Širokém Brodě, opravu věžní báně vidnavské radnice a opravám pomníků a křížů na Jesenicku. Závěr sborníku patří představení nové literatury a článků o Jesenicku. V Epilogu se redaktor všech dosud vydaných sborníků K. Growka zamýšlí nad jejich vývojem a s vírou, že sborník Jesenicko je životaschopný projekt, redakci předává svým následovníkům.

Sborník lze zakoupit ve Vlastivědném muzeu Jesenicka.

Autorem článku je Mgr. Květoslav Growka