Film Historické Jesenicko ve 3D v premiéře na Academia Film Olomouc

Film Historické Jesenicko ve 3D v premiéře na Academia Film Olomouc

26.04.2024
Po zářiové předpremiéře v Jeseníku se snímek „Historické Jesenicko ve 3D“ dočkal v minulém týdnu rovnou dvou premiér ve vylepšené verzi, a to navíc na filmovém festivalu Academia Film Olomouc, kde se mu podařilo dostat do jedné ze soutěžních sekcí.

Snímek, který vychází z dochovaných stereonegativů zdejšího fotografa Rudolfa Kleina ze sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka, přináší divákovi naprosto originální a nevšední způsob prezentace. Jde o sekvenci fotografií, zachycujících velice často běžný život v regionu na přelomu 19. a 20. století, které prošly pečlivým vyčištěním, nakolorováním a převodem do formátu, který umožňuje jejich trojrozměrné zobrazení. Tohoto úkolu se zhostil student oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě Miroslav Tomka, jenž se chopil rovněž režijní taktovky. Ve spolupráci se zmíněnou univerzitou a rovněž v kontextu toho, že se jednalo o Tomkovu bakalářskou práci, dohlížel na dílo z pozice vedoucího produkce Martin Petrásek, vedoucí oboru. O zvukovou stránku se postaral jiný z pedagogů, Jaroslav Menšík. Jednotlivé snímky, resp. na nich zachycená místa či fenomény, scénáristicky propojil historik VMJ Jan Petrásek a tento text poté namluvil ostravský herec Tomáš Jirman.

Během dvou projekcí v olomouckém kině Metropol zhlédlo film bezmála 350 diváků, návštěvníků AFO. Velice kladná hodnocení a reakce publika snad dávají tušit podobné festivalové možnosti filmu v budoucnu, s jistotou už však můžeme zájemce dopředu pozvat na jisté opavské a jesenické promítání, zatím bez konkrétních termínů. A rovněž na sbírkový katalog z naší nové ediční řady, který tyto trojrozměrné fotografie představí v knižním formátu, jehož vydání se plánuje na konec letošního roku.

"Krátkou reportáž v pořadu Aleše Spurného na ČRo Olomouc o filmu si můžete poslechnout zde od 5:20 minuty."

Fotografie
Historické Jesenicko ve 3D_Radka Piskačová10.JPG
Historické Jesenicko ve 3D_Radka Piskačová15.JPG
426720296_3659272230996719_4937281308671433014_n.png