Připomenutí Dne veteránů ve Vodní tvrzi

11.11.2023
Dne 11. listopadu přivítal Rytířský sál Vodní tvrze všechny, kteří přišli uctít padlé ve válkách i připomenout osud válečných veteránů. Ředitel muzea Pavel Rušar na úvod vzpomenul známá díla významného německého literáta, pacifisty Ericha Marii Remarqua, která byla a dodnes jsou důležitým zdrojem poznání lidských osudů a útrap v době první světové války a v období po jejím skončení.

Následně se chopil slova Radim Kapavík, který pronesl přednášku Jak skončila první světová válka pro vojáky z Jesenicka, v níž připomenul osudy rodáků zdejšího regionu. Věnoval se těm, kteří padli, mužům, kteří byli zajati a jen velmi těžko se po útrapách zajateckých táborů vraceli na Jesenicko, stejně tak i jedincům, kteří skončili s amputacemi či jinými zraněními, jež jim komplikovaly následný život a zařazení do společnosti. Neopomenul však ani ty vojáky, kteří se vrátili domů v pořádku. Přednáška byla kromě fotografií doprovázena několika čísly, která umožnila návštěvníkům proniknout do významu regionu jakožto části „doplňovacího“ obvodu bojových jednotek.

Radim Kapavík je předsedou spolku Signum belli 1914, jenž se zabývá osudy padlých vojáků v první světové válce a se kterým v této věci pro oblast Jeseníků spolupracuje také naše muzeum. Dne 28. července 2024 proběhne ve Vodní tvrzi přednáška Jak začala první světová válka pro vojáky z Jesenicka a připravovány jsou také další akce.

20231111_182433.jpg
20231111_182546.jpg