Zvídavé jesenické muzejníky a sdílné pamětníky navštívila kamera České televize

25.08.2023
O projektu „Mizející paměť z kraje pod Pradědem“ připravila krátkou reportáž Česká televize. Muzejní pracovníky Pavla Macháčka a Pavla Rušara zastihl televizní štáb při rozhovoru s paní H. Smočkovou v Písečné, kde pamětnice v současnosti žije. Její vyprávění však poodkrylo také dávné příběhy z Vápenné, Bělé pod Pradědem i Jeseníku.

Databáze rozhovorů z projektu je připravována a spuštěna bude v následujících letech. Regionálně nejzajímavější rozhovory či jejich části bude muzeum zveřejňovat v přepisech ve sborníku Jesenicku, který je vydáván každoročně.

Kromě vzpomínek se pak na konci každého rozhovoru pracovníci muzea ptají, co by pamětníci a pamětnice se svými zkušenostmi vzkázali dnešní mladé generaci. „Toleranci, ať si váží každého dne, všem mladým bych řekla, aby vycestovali do světa, aby viděli, kde se jak žije, a vážili si tohoto domova,“ doplnila poslední odpověď rozhovoru paní H. Smočková.

Reportáž je k dispozici na tomto odkazu (od času 19:15).