U narozenin Jiřího chaty na Šeráku a odhalení pamětní desky nechybělo ani jesenické muzeum

28.07.2023
V pátek 28. července 2023 uplynulo přesně 135 let od chvíle, kdy Moravsko-slezský sudetský horský spolek slavnostně otevřel svou vůbec první horskou útulnu, jež na počest vratislavského biskupa Georga von Koppa dostala jméno Georg-Schutzhaus, tedy Jiřího chata. Při této příležitosti zde proběhla velice příjemná vzpomínková akce.

Z iniciativy současných nájemců Jiřího chaty a dlouholetého milovníka jesenických hor, známého velehradského umělce Otmara Olivy, zkrášlila čelní zeď tohoto oblíbeného turistického objektu mimořádně vkusná pamětní deska, jež byla u příležitosti 135. výročí otevření slavnostně odhalena a náležitě pokřtěna. Důstojný akt, okořeněný osobitou náturou a humorem zhotovitele tohoto díla pana Olivy, proběhl za nevlídného počasí, které však na vysoký počet přihlížejících jako by ani nemělo vliv. Následně se hosté přesunuli do vnitřních prostor, kde na ně čekalo občerstvení.

Ve tři hodiny pak s přednáškou vystoupil etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela, který účastníky seznámil nejen s historií chaty od jejího vzniku až do roku 1945, ale své vyprávění pojal jako sled nejrůznějších historek a kuriozit, na něž je každé vysokohorské zařízení více než bohaté.

Jelikož na rok 2024 připadá 130. výročí znovuobnovení chaty po ničivém požáru, lze předpokládat, že se v průběhu příštího léta můžeme opět těšit na další zajímavou akci.

Foto: Jiřího chata na Šeráku

Foto_Serak_1.jpg