Mizející paměť z kraje pod Pradědem tentokrát ve Vidnavě

25.07.2023
V rozhovorech s pamětníky vlastně již docela zkušení pracovníci Vlastivědného muzea Jesenicka, Pavel Rušar a Pavel Macháček, zavítali tentokrát až k polským hranicím do Vidnavy.

Dne 19. července v odpoledních hodinách si v příjemném prostoru zahradního altánu na okraji města povídali s paní Z. K. narozenou v roce 1935. Její příběh na Jesenicku sice začal až v roce 1953, ale „ukrojení několika let“ zcela vyvážila perfektní paměť a vůbec kondice dotazované pamětnice.

Projekt vlastivědného muzea Mizející paměť z kraje pod Pradědem se zaměřuje na zaznamenávání vzpomínek osob starších povětšinou 85 let, jejichž život je spjat s horami, podhůřím, zkrátka s Jesenickem. Cílem je vytvořit kartotéku zachycených rozhovorů pro budoucí generace. Výjimečné příběhy pak budou publikovány v muzejních sbornících.

„Paní Z. K. nás přímo ve městě doprovodila k několika svým známým, takže to vypadá, že se do Vidnavy s diktafonem brzy vrátíme. Za rozhovor upřímně děkujeme,“ uvedl Pavel Rušar, ředitel muzea.