Pamětnice z Písečné a Studeného Zejfu odpovídaly na zvídavé otázky vlastivědných badatelů

21.07.2023
Dne 13. července přibyly do historické pokladnice muzea rozhovory se dvěma dámami, oběma narozenými v roce 1940.

Paní H. S. přišla na Jesenicko po druhé světové válce, paní A. R. se zde narodila. „Příběhy obou dam jsou nejen zajímavé, ale hlavně přínosné pro poznání historie regionu,“ uvedl jeden z autorů projektu Pavel Macháček. „Seděl jsem jako přikovaný, naslouchal bych dlouhé hodiny. Pro dnešní generaci je život našich předků žijících v pohraničí jen těžko představitelný a komplikovanost jejich osudů plynoucí z významných událostí 20. století jen stěží pochopitelná,“ doplnil Pavel Rušar, druhý z autorů projektu.

Projekt vlastivědného muzea Mizející paměť z kraje pod Pradědem se zaměřuje na zaznamenávání vzpomínek pamětníků, jejichž život je spjat s našimi horami a podhůřím. Cílem je vytvořit kartotéku zachycených rozhovorů pro budoucí generace, výjimečné příběhy pak budou publikovány v muzejních sbornících. Znáte-li pamětníka staršího 85 let, který by byl ochoten pohovořit nám o svém životě na Jesenicku, kontaktujte nás nejlépe na emailu muzeum@jesenik.net, případně na telefonním čísle 734 218 142.

20230719_093457.jpg
20230719_115810.jpg