Muzejní exkurze na Osoblažsko s geologem a historikem

20.05.2023
V sobotu 20. května se zájemci o regionální vlastivědu vydali se svými průvodci, historikem VMJ Janem Petráskem a geologem VMJ Martinem Hanáčkem, do poněkud vzdálenějších míst jesenického podhůří, než kam exkurze našeho muzea většinou směřují. Cílem se stalo východní Osoblažsko.

Po dlouhé cestě vlakem či soukromými vozy byla exkurze započata na hradě Fulštejně, jehož základy patrně stojí na opevnění z doby bronzové. Samotný hrad ze 13. století se dočkal tolika přestaveb a destrukcí, že jeho původní podobu přesně neznáme. Jednotvárné zatažené nebe dokreslovalo romantiku zříceniny renesančního hradního paláce. Poté se účastníci přesunuli na Rusínský kopec, který je nejvýchodnější významnou kótou Zlatohorské vrchoviny. Za jasného počasí nabízí vrcholek panoramatický výhled k západu na celou zvlněnou Jindřichovskou pahorkatinu, nejblíže k nám zarovnanou rovnými vrstvami opolského křídového moře. Na pozadí se pak tyčí kulisy Hynčické hornatiny. Bohužel nebe zůstalo setrvale zatažené, takže z vyhlídky nebylo skoro nic. Alespoň jsme nahlédli do interiéru novostavby zdejšího poutního kostela. Exkurze pak byla zakončena návštěvou zámku ve Slezských Rudolticích.

Muzejní exkurze na Osoblažsko s geologem a historikem