Barevná Paleta Jesenicka – malířské soirée

06.04.2023
Při slavnostním večeru dne 4. října se ve Vodní tvrzi sešli zájemci o dějiny výtvarného umění na Jesenicku, především ti, kteří rádi obdivují krásu malovaných děl. Vážná hudba v podání Barbory Varmužové (klavír) a Evy Týfové (cello) vhodně podtrhla mnohdy složité osudy malířů, jež představil při komentované prohlídce výstavy Mgr. Květoslav Growka a které byly formovány významnými zlomy v dějinách dvacátého století.

Připomenuti byli zejména Jan Krejčí, Erich Ziffer a Wilhelm Paupie. Průřez dalšími odvětvími výtvarného řemesla přinesla přednáška profesora Pavla Šopáka, který publiku přiblížil významné pamětihodnosti formou fotografií.

Při příležitosti večerního setkání byl také představen katalog Barevná paleta Jesenicka, který shrnuje poznatky o malířích vystavených obrazů i o dílech samých. Kromě autorů katalogových hesel publikaci pokřtili také Zdeňka Blišťanová za město Jeseník a Josef Ťulpík za Olomoucký kraj.

Výstava je otevřena ve Vodní tvrzi do 7. května 2023. Katalog si zájemci mohou zakoupit kromě Vodní tvrze také v dobrých knihkupectvích města Jeseník, ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a ve Slezském zemském muzeu v Opavě.

Barevná Paleta Jesenicka – malířské soirée