První ucelené dílo věnující se Pradědu již zanedlouho v prodeji

První ucelené dílo věnující se Pradědu již zanedlouho v prodeji

06.01.2023
V polovině února se na pultech knihkupectví objeví kniha Fenomén Praděd, která pojednává o nejvyšší hoře Jeseníků doslova ze všech možných úhlů. Pro brněnské nakladatelství CPress ji napsal etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela.

Zatímco o jesenických horách vychází pravidelně každý rok několik publikací, nejvyššímu vrcholu jako takovému se dosud pozornosti autorů nedostávalo. Nakladatelství CPress proto loni na jaře oslovilo Matěje Matelu, zdali by byl ochoten čtenářům představit Praděd v co možná nejširším tematickém záběru. Výsledkem je bezmála dvousetstranné dílo, v němž je střecha Jeseníků přiblížena z hlediska přírodovědného, historického i etnografického. Čtenáři se kromě vyprávění o unikátním přírodním bohatství, horských chatách či historii obou rozhleden dozvědí taktéž o osobnostech, které s horou spojily svůj život, seznámí se s rozličnými variantami postavy horského ducha Praděda a stranou nezůstanou ani možnosti volnočasových aktivit, které hora a její okolí nabízí. Publikaci doplňuje velké množství obrazového materiálu, tvořeného nejen fotografiemi současnými, ale i řadou vzácných snímků historických.

Kniha volně navazuje na předchozí úspěšný titul Fenomén Lysá hora. Třetím z řady „fenoménů“ se pak na jaře stanou Rychlebské hory, které napsal známý regionální vlastivědec Pavel Macháček.