Od smrkových polen k setinám vteřiny

15.12.2022
Ve čtvrtek 15. prosince proběhla v Rytířském sále Vodní tvrze přednáška „Od smrkových polen k setinám vteřiny“ věnovaná historii sáňkařského oddílu TJ Jiskra Jeseník.

Autor přednášky Pavel Macháček v ní posluchačům přiblížil genezi vývoje sáňkování na Jesenicku od pracovní činnosti dřevařů přes kratochvíli vyhledávanou lázeňskými hosty až po zrod sportovní disciplíny, která v 60. a v 70. letech zařadila Jeseník mezi nejvýznamnější centra tohoto sportu v tehdejším Československu. Zmíněno bylo rovněž znovuzrození oddílu v roce 2015 a úspěchy jeho členů v závodech na přírodních drahách doma i v zahraničí. Účastníci přednášky, rekrutující se ve značné míře z řad bývalých členů jesenického oddílu, výklad živě doplňovali svými vzpomínkami. Na závěr se všichni odebrali do předsálí výstavních expozic, kde si prohlédli výstavku věnovanou jesenickým sáňkařům.

Od smrkových polen k setinám vteřiny