Letošní poslední muzejní přednáška pro Tančírnu v Račím údolí představila Adolfa a Konrada Lorenzovy

11.12.2022
V neděli 11. prosince proběhlo ve velice příjemném, již Vánocemi dýchajícím prostředí kavárny v Tančírně hodinové vyprávění o světově proslulém otci dětské ortopedie Adolfu Lorenzovi, jakož i o jeho synu Konradovi, nositeli Nobelovy ceny za přínos v oblasti výzkumu přirozeného chování zvířat. Touto akcí se tak završila letošní série muzejních přednášek, které v Račím údolí zazněly.

Přednášející, muzejní etnograf Matěj Matela, hovořil o těchto dvou mužích již mnohokrát, vedle domácí půdy v Jeseníku např. také v Krnově či ve Vidnavě (kde se Adolf Lorenz v dubnu roku 1854 narodil). Oblíbenost tématu není náhodná. Jejich životní příběh totiž upoutá nejen velikostí odbornou, ale i lidskou – oba vědci se vyznačovali výtečným smyslem pro humor a sebeironií, což často a rádi uplatňovali rovněž ve svých dílech. To ostatně potvrdil i jeden z účastníků, jenž si na dřívější doporučení přednášejícího pořídil dvě knihy Konrada Lorenze, „Hovořil se zvěří, ptáky a rybami“ a „Život se psem není pod psa“, které jsou jedinečným potvrzením Lorenzova harmonického lavírování mezi rovinou odbornou, vycházející z jeho celoživotního pozorování světa fauny, a humornou. Prostoru se dostalo i Lorenzovým etickým apelům na společnost, jež dnes upoutají svou nadčasovostí. První polovina přednášky patřila Adolfu Lorenzovi, jehož průkopnické metody v oblasti ortopedie dodnes pomáhají tisícům lidí žít plnohodnotný život.

Foto Zdeněk Jurčík