Historie sáňkařského sportu v Jeseníku

10.11.2022
Ve foyer Vlastivědného muzea Jesenicka ve Vodní tvrzi byla počátkem listopadu otevřena výstava věnovaná historii sáňkařského sportu v Jeseníku.

Lidé v hornatých částech Jesenicka používali saně v zimním období hlavně k dopravě dřeva. S rozvojem lázeňství začali dřevaři na svých rohačkách vozit i lázeňskou klientelu a z oblíbené kratochvíle se záhy stal sport. V 50. letech minulého století došlo k založení sáňkařského oddílu v rámci TJ Jiskra Jeseník, který v následujícím desetiletí patřil k nejlepším v tehdejším Československu. Návštěvníci si na výstavě mohou prohlédnout také dobové fotografie, diplomy, poháry a vybavení tehdejších sáňkařů. S podrobnými informacemi je možné se seznámit i na přednášce, která v Rytířském sále Vodní tvrze proběhne 15. prosince.

Pavel Macháček

Kolona rohaček s lázeňskými hosty, zdroj VMJ.
Legendární skříňová Praga V3S, se kterou se jezdilo na závody, zdroj Jiskra Jeseník
Unikátní klopená konstrukce byla na sáňkářské dráze využita poprvé, zdroj Jiskra Jeseník
Závodilo se nejen v jednotlivcích, ale i ve dvojicích, zdroj Jiskra Jeseník
Jeseničtí sáňkaři zkoušeli zvýšit rychlost saní unikátní kapotáží, zdroj Jiskra Jeseník