Vlastivědná vycházka na hřbitov měla rekordní účast

Vlastivědná vycházka na hřbitov měla rekordní účast

22.10.2022
O množství zajímavých životních příběhů osobností, jež odpočívají na jesenickém hřbitově, se v sobotu 22. října podělili někdejší archivář Květoslav Growka a etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela. Jejich vyprávění si přišlo vyslechnout neuvěřitelných 57 zájemců.

Vycházka oficiálně započala ve středu hřbitova, v místech, kde se nacházel hrob významného podnikatele Adolfa Raymanna, po němž se paradoxně nic nedochovalo. „Sic transit gloria mundi“, tak končí světská sláva, jak zmínil K. Growka, který právě zde pojednal o pomíjivosti života. Odtud se početná skupina vydala k místu posledního odpočinku rodiny Josefa Sachse, prvního okresního hejtmana a dlouholetého starosty. Po vzpomínce na lesmistra Wollenhaupta, přímého potomka Jana Amose Komenského, pak oba průvodci zamířili s účastníky vzhůru, ke hrobům Priessnitzova zetě Johanna Rippera, významných jesenických farářů či vodoléčitele Josefa Weisse. Na činnost Moravsko-slezského sudetského horského spolku vzpomenuli u hrobu dr. Kriestena, předsedy sdružení, a Emilie Hauckové, dcery dlouholetého nájemce Jiřího chaty na Šeráku. M. Matela se déle zastavil v místě, kde spočinul lesmistr Adolf Medritzer a řadu let po něm i Viktor Nevický, řeckokatolický duchovní perzekvovaný komunistickým režimem. Na příkladu tohoto hrobu průvodce ukázal pohnutost dějin nejen oblastí tzv. Sudet, ale v podstatě i celé střední a východní Evropy.

U památníku obětem obou světových válek K. Growka coby bývalý učitel vyzkoušel účastníky z regionálních dějin a objasnil záhadu spojenou s místem pochování kapitána Fedorčenka. Skupina se poté odebrala níže a skrze své průvodce si připomněla osobnosti lesmistra Julia Micklitze, historika Rudolfa Zubera či kapitána Jana Krejčího. Závěrečnou zastávkou se stal hrob dvou šéflékařů Priessnitzova sanatoria, Rudolfa Hatscheka a Josefa Reinholda, jejichž truchlivé životní osudy plně korespondovaly s melancholickou podzimní atmosférou. Zde, u lidí, jež kolo dějin semlelo vskutku nelítostně, se oba průvodci se skupinou rozloučili a slíbili, že objeví-li další pozoruhodné osobnosti pohřbené na tomto hřbitově, rádi uskuteční další exkurzi.

Fotografie
Foto Vít Slezák
Foto Miroslav Trávníček
Foto Miroslav Trávníček
Foto Miroslav Trávníček
Foto Vít Slezák
Foto Vít Slezák
Foto Miroslav Trávníček
Vlastivědná vycházka na hřbitov měla rekordní účast