Muzeum zachycuje historickou paměť Jesenicka

06.09.2022
V rámci projektu Mizející paměť z kraje pod Pradědem vyzpovídali ředitel muzea Pavel Rušar s vlastivědným badatelem Pavlem Macháčkem svou „druhou oběť“. Tou byla paní B. M., sedmadevadesátiletá pamětnice z Jeseníku.

Rozhovor se uskutečnil v Domově pro seniory v Centru sociálních služeb Jeseník. „Životní příběh a osudy paní B. M. jsou zaznamenáníhodné, jsme velmi vděční, že je s námi byla ochotna sdílet. Její paměť je obdivuhodná. Kdyby moje hlava v osmdesáti sloužila tak, jako slouží paní B. M. v sedmadevadesáti, neměl bych si na co stěžovat,“ doplnil k rozhovoru Pavel Rušar.

Cílem projektu Vlastivědného muzea Jesenicka je zaznamenat a pro budoucí generace historiků a vlastivědných badatelů uchovat vzpomínky pamětníků z regionu Jesenicka i osobností žijících mimo region, avšak s Jeseníky či Rychlebskými horami nějakým poutem spjatých. Nejzajímavější části rozhovorů budou postupně přepisovány a zpřístupňovány i širší veřejnosti v rámci sborníků Jesenicko vydávaných pravidelně vlastivědným muzeem.