Jesenická policie a muzeum prezentovaly region v Senátu

06.12.2021
Mimořádné pocty se dostalo společné výstavě Vlastivědného muzea Jesenicka a Policie ČR, územního odboru Jeseník, která byla představena pod názvem POLICIE VEŘEJNOSTI při příležitosti desátého výročí olomouckého Krajského ředitelství Policie ČR v roce 2020. Její informační a panelová část dostala pozvánku do Valdštejnského paláce, sídla českého Senátu.

Vernisáž panelové výstavy v Senátu proběhla 23. listopadu 2021, zahájil ji senátor za Šumpersko a Jesenicko Mirek Adámek, který ocenil jak činnost policie, tak muzejních pracovníků. Ve svém přivítání mimo jiné zmínil, že „propojení místních aktérů při práci s dětmi je na Jesenicku výjimečné, společná výstava policie a muzea je jedním z příkladů dobré praxe“.

Hlavní jednací síň Senátu se při vernisáži rozezněla zpěvem známého jesenického barda Františka Surmíka, kterého doprovázelo klavírní vystoupení Vladimíra Najdekra. Panely představily různá témata, namátkově šlo o spolupráci českých a polských mužů zákona, službu dopravní policie, preventivní akce, jeden panel pojednal také o práci policejních kynologů. Čtyři panely byly věnovány vlastivědnému muzeu, které jejich prostor využilo pro představení svatováclavského setkání, T-expedice pro nadané žáky, ale také svého hlavního sídla – historické budovy Vodní tvrze v Jeseníku. Samozřejmostí byly panely připomínající samotnou původní výstavu.

Výstava byla zpřístupněna senátorům, členům vlády, pracovníkům Senátu, novinářům a dalším hostům. Pouze zamýšlené zpřístupnění veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek bylo nakonec z pandemických a dalších důvodů bohužel zrušeno.

František Surmík s doprovodem Vladimíra Najdekra, zdroj VMJ
Na vernisáži zazněly tři úvodní proslovy, zleva Pavel Rušar, Mirek Adámek a Ludmila Andělová, zdroj VMJ
Jesenická policie a muzeum prezentovaly region v Senátu