Výstava Extrémní jevy na Jesenicku a Šumpersku pohledem meteorologa ve VMŠ

12.01.2021
Výstava Vlastivědného muzea v Šumperku je pořádána ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka, které na její přípravě spojilo své síly s Českým hydrometeorologickým ústavem.

12. ledna– 21. března 2021, Hollarova galerie Vlastivědného muzea v Šumperku

Předpovědi počasí věnuje většina z nás pravidelnou pozornost. Stejně tak se zaujetím sledujeme zprávy o jeho extrémních projevech u nás i ve světě. Právě takovým jevům v oblasti Jeseníků a Rychlebských hor je věnována tato výstava. Představuje desítku mimořádných situací zaznamenaných v letech 1978–2017. Mezi ně se řadí bouřky, nárazový vítr, velmi nízké či naopak vysoké teploty a další nezvyklé jevy. Návštěvníci se také blíže seznámí s přístroji, které meteorologům pomáhají (či v minulosti pomáhaly) při jejich práci. Vyzkoušet si tak mohou třeba automatickou meteorologickou stanici, dále si prohlédnou meteorologickou budku včetně jejího vybavení, aerologickou sondu a mnohé další přístroje. Výstava je pořádána ve spolupráci s Vlastivědným muzeem Jesenicka, které na její přípravě spojilo své síly s Českým hydrometeorologickým ústavem.

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Výstava Extrémní jevy na Jesenicku a Šumpersku pohledem meteorologa ve VMŠ