Německá poválečná rezistence ve východních Sudetech v roce 1945
čtvrtek25.července

Německá poválečná rezistence ve východních Sudetech v roce 1945

Přednášky
25.07.2024 od 18:00 do 19:00 hod.
S blížící se porážkou Německa se snažili jeho představitelé nalézt způsoby, jak tento osud zvrátit. Jednou z cest byla příprava odbojové sítě, která by po příchodu spojeneckých sil zahájila v jejich týle partyzánskou válku. Tyto přípravy proběhly i na území Československa. Již od květnových dní lze sledovat, že se pohraničí propadlo do chaosu, v němž skutečně operovaly německé ozbrojené skupiny, jež napadaly sovětské i čs. vojáky, členy bezpečnostních složek i civilisty. S touto hrozbou se snažil náš stát bojovat nasazením armády i SNB.

25. července 2024 od 18.00 hod. v Rytířském sále Vodní tvrze

Přednáška si klade za cíl představit tuto etapu raně poválečných dějin na území východních Sudet a zasadit ji do širšího rámce válečné a poválečné historie.

Přednášející: Mgr. Lubomír Hlavienka, Ph.D.

Vstup volný

Další přednášky
akce v neděli 28. července 2024
Jak začala válka pro vojáky z Jesenicka
neděle28.července

Jak začala válka pro vojáky z Jesenicka

Přednášky
28.07.2024 od 18:00 do 19:00 hod.
Co znamenala mobilizace v roce 1914 pro muže a jejich rodiny z Jesenicka? Jak a kam odešli do války a co je tam čekalo? Dozvíte se na přednášce, jež proběhne u příležitosti 110. výročí vypuknutí první světové války.