Komentovaná prohlídka výstavy Zmizelý Hrubý Jeseník
středa29.září

Komentovaná prohlídka výstavy Zmizelý Hrubý Jeseník

Ostatní
29.09.2021 od 15:00 do 16:00 hod.
Prohlídka fotografické výstavy je součástí XXI. svatováclavského setkání v Jeseníku na téma "Paměť jesenických hor".

Obraz nejvyššího moravsko-slezského pohoří v dobách, kdy ze stěn shlížela tvář starého mocnáře a později prvního československého prezidenta, přináší fotografická výstava Vlastivědného muzea Jesenicka. Několik desítek unikátních archivních snímků, které pochází z muzejních sbírek i od soukromých sběratelů, jsou díky moderní technice zároveň doplněny současnými fotografiemi, a návštěvník tak může sám posoudit, nakolik se dané místo do dnešních dnů změnilo. Výstavou provází tři zvířecí společníci symbolizující geomorfologické členění Hrubého Jeseníku. Do Pradědské hornatiny se tak vypravíte spolu s kamzíkem horským, Keprnickou hornatinu poznáte s tetřívkem obecným a hvozdy Medvědské hornatiny zase s dávným obyvatelem těchto hor medvědem hnědým.

Výstavou provede její autor Mgr. Matěj Matela.

Vstup volný

Další ostatní
akce ve středu 29. září 2021
akce v sobotu 09. října 2021
ÚDOLÍM ČERNÉHO POTOKA (Geologicko-geomorfologická exkurze)
sobota09.října

ÚDOLÍM ČERNÉHO POTOKA (Geologicko-geomorfologická exkurze)

Ostatní
09.10.2021 od 10:15 do 17:00 hod.
Žulová, vlakové nádraží, Žulová | Mapa
Černý potok se vine nejčlenitější částí Žulovské pahorkatiny. Místy malebně meandruje, někde vyhlodal v žulovém masivu strmé kaňony a jinde zase obnažil robustní skalní tvary. Jeho štěrkové naplaveniny z dob ledových nacházíme vysoko nad dnešní hladinou potoka. Na společné exkurzi vedoucí od Andělských Domků u Žulové po soutok Černého potoka s Vidnávkou ve Velké Kraši si tyto fenomény představíme.
akce v pátek 15. října 2021
Křest knihy Čarodějnické procesy na Jesenicku
pátek15.října

Křest knihy Čarodějnické procesy na Jesenicku

Ostatní
15.10.2021 od 18:00 do 19:30 hod.
Po ročním odkladu bude pokřtěna kniha, shrnující nejnovější poznatky k dějinám čarodějnických procesů na jesenickém a zlatohorském panství v 17. století, která je ale zároveň určena nejširší veřejnosti.