Priessnitzova 174 / 20, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 23.04.2024
pátek30.srpna

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

30.08.2024 od 10:00 do 17:00 hod.
Rodný dům Vincenze Priessnitze, Jeseník | Mapa
Expozice věnovaná zakladateli vodoléčby Vincenzi Priessnitzovi byla zřízena v roce 1999 při příležitosti 200. výročí jeho narození, které bylo zařazeno mezi významná kulturní jubilea UNESCO.

Byla otevřena v budově, kterou Priessnitz na místě svého rodného domu nechal v roce 1822 postavit k léčebným účelům, čímž vznikl vůbec první vodoléčebný ústav na světě. Expozice chce přispět k oživení zájmu o osobnost geniálního léčitele a přiblížit jeho odkaz dnešnímu člověku. Lze v ní najít bohaté pramenné i hmotné doklady k jeho životu a dílu, osobní předměty i dokumenty, jež zájemcům přiblíží vývoj lázní a vodoléčby po zakladatelově smrti až do současnosti. K nejcennějším exponátům bezesporu patří originály i věrohodné kopie vzácných archiválií (zápis v matrice o Priessnitzově narození a křtu, jeho cestovní pas, část rukopisu), rodinné šperky, obrazy z muzejní sbírky nebo část naprosto ojedinělé kolekce vodoléčebné literatury. Zajímavostí je kupř. maketa lázeňské scény z 19. století nebo figurína samotného Priessnitze v životní velikosti. V současnosti probíhají přípravy, které povedou k vybudování nové, interaktivní a moderně pojaté expozice věnované „vodnímu géniovi“, jeho učení a vývoji lázní. Spolu s celkovou rekonstrukcí stávajících expozičních ploch dojde rovněž ke zvětšení prostoru o druhé patro budovy.

akce dnes
akce zítra
akce v sobotu 01. června 2024
sobota01.června

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

01.06.2024 od 10:00 do 17:00 hod.
akce v neděli 02. června 2024
neděle02.června

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

02.06.2024 od 10:00 do 17:00 hod.
akce v úterý 04. června 2024
úterý04.června

Večerníčkova herna

04.06.2024 od 09:00 do 17:00 hod.
Pokud vás zajímá, kolik dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky, přijměte pozvání na výstavu Vlastivědného muzea Jesenicka, jež vznikla ve spolupráci s Dětským muzeem, oddělením Moravského zemského muzea.
akce ve středu 05. června 2024
středa05.června

Večerníčkova herna

05.06.2024 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve čtvrtek 06. června 2024
čtvrtek06.června

Večerníčkova herna

06.06.2024 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v pátek 07. června 2024
pátek07.června

Večerníčkova herna

07.06.2024 od 09:00 do 17:00 hod.
pátek07.června

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

07.06.2024 od 10:00 do 17:00 hod.
akce v sobotu 08. června 2024
sobota08.června

Večerníčkova herna

08.06.2024 od 09:00 do 17:00 hod.