Priessnitzova 174 / 75, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 21.06.2022
sobota20.srpna

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

20.08.2022 od 10:00 do 17:00 hod.
Rodný dům Vincenze Priessnitze, Jeseník | Mapa
Expozice věnovaná zakladateli vodoléčby Vincenzi Priessnitzovi byla zřízena v roce 1999 při příležitosti 200. výročí jeho narození, které bylo zařazeno mezi významná kulturní jubilea UNESCO. Byla otevřena v budově, kterou Priessnitz na místě svého rodného domu nechal v roce 1822 postavit k léčebným účelům, čímž vznikl vůbec první vodoléčebný ústav na světě.

Expozice měla dle autorů za cíl přispět k oživení zájmu o osobnost tohoto geniálního léčitele a přiblížit jeho odkaz dnešnímu člověku. Lze v ní najít bohaté pramenné i hmotné doklady k Priessnitzovu životu a dílu, rodinné osobní předměty a rovněž dokumenty, které zájemcům přiblíží vývoj lázní a vodoléčby po zakladatelově smrti až do současnosti. K nejcennějším exponátům bezesporu patří originály i věrohodné kopie vzácných archiválií (zápis v matrice o narození a křtu Vincenze Priessnitze, jeho cestovní pas, část rukopisu), rodinné šperky, obrazy z muzejní sbírky nebo část naprosto ojedinělé kolekce vodoléčebné literatury. Zajímavosti expozice je kupř. maketa lázeňské scény z 19. století nebo figurína samotného Priessnitze v životní velikosti.

Expozice nedisponuje bezbariérovým přístupem.

Otevřeno v době letních prázdnin od pátku do neděle vždy od 10.00 do 17.00 hod.

Vstupné: 40 Kč / 20 Kč

akce zítra
úterý16.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

16.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
Vlastivědné muzeum Jesenicka si Vás dovoluje pozvat na nevšední výstavu, jež bude prezentovat šikovnost našich lidí, kteří dané výrobky zhotovili buď kvůli nedostupnosti artiklu na trhu, nebo jen tak pro radost. Prohlédnete si běžné, ale i nevšední produkty fenoménu kutilství, za nímž stojí ony proslulé "zlaté české ručičky".
akce ve středu 17. srpna 2022
středa17.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

17.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve čtvrtek 18. srpna 2022
čtvrtek18.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

18.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v pátek 19. srpna 2022
pátek19.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

19.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
pátek19.srpna

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

19.08.2022 od 10:00 do 17:00 hod.
akce v sobotu 20. srpna 2022
sobota20.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

20.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v neděli 21. srpna 2022
neděle21.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

21.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
neděle21.srpna

Expozice Vincenz Priessnitz a lázně Gräfenberk

21.08.2022 od 10:00 do 17:00 hod.
akce v úterý 23. srpna 2022
úterý23.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

23.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve středu 24. srpna 2022
středa24.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

24.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve čtvrtek 25. srpna 2022
čtvrtek25.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

25.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v pátek 26. srpna 2022
pátek26.srpna

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

26.08.2022 od 09:00 do 17:00 hod.