Zámecké náměstí 120 / 1, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 31.03.2022
sobota21.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

21.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
Na nevelké pasece skryté v lesní houštině dýmají tři milíře. Opodál stojí prostá dřevěná bouda, před kterou právě usedli dva umounění muži a rozdělali oheň. Unavené letní slunce pomalu ustupuje za vrchol Pradědu a pach popela splývá s vůní pečené slaniny... Podobný obraz se jistě naskytl každému, kdo nejvyšší moravsko-slezské hory před druhou světovou válkou navštívil. Přijměte pozvání na výpravu ke starým jesenickým uhlířům, ale i za historií a charakteristickými rysy tohoto řemesla, jež stálo u počátků naší civilizace.

Výstavu vedle bohatého textového a obrazového materiálu doplní i působivé dioráma, zobrazující výrobu uhlí v tichu nočního lesa.

V rámci výstavy proběhnou tři komentované prohlídky, a to 21. dubna, 12. května a 16. června, vždy od 15.00 hod. (případná změna bude včas oznámena).

Autor: Mgr. Matěj Matela

Výtvarné provedení: Mgr. Kamila Reichmannová

akce dnes
sobota21.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

21.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
Vlastivědné muzeum Jesenicka si Vás dovoluje pozvat na nevšední výstavu, jež bude prezentovat šikovnost našich lidí, kteří dané výrobky zhotovili buď kvůli nedostupnosti artiklu na trhu, nebo jen tak pro radost. Prohlédnete si běžné, ale i nevšední produkty fenoménu kutilství, za nímž stojí ony proslulé "zlaté české ručičky".
akce zítra
neděle22.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

22.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
neděle22.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

22.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v úterý 24. května 2022
úterý24.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

24.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
úterý24.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

24.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve středu 25. května 2022
středa25.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

25.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
středa25.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

25.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce ve čtvrtek 26. května 2022
čtvrtek26.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

26.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
čtvrtek26.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

26.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v pátek 27. května 2022
pátek27.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

27.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
pátek27.května

CHLAPI OD MILÍŘŮ. UHLÍŘSTVÍ V JESENÍKÁCH I OBECNĚ

27.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.
akce v sobotu 28. května 2022
sobota28.května

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

28.05.2022 od 09:00 do 17:00 hod.